Prirodni načini za negu biljaka i borbu protiv štetočina

Aurora Blog 2025-02-13

Najbolji prirodni saveti za negu biljaka - kopriva, banana kora, cigareta pepeo i drugi domaći trikovi za bujno cveće i borbu protiv štetočina

Prirodni načini za negu biljaka i borbu protiv štetočina

Uzgoj biljaka može biti izazovan, posebno kada se suočavamo sa štetočinama ili želimo da naše biljke budu zdrave i bujne. Srećom, postoje brojni prirodni načini za negu biljaka koji su efikasni, jeftini i bezbedni po okoliš.

Kopriva kao prirodno đubrivo i insekticid

Kopriva je izvanredno sredstvo za negu biljaka. Priprema se tako što se sveže koprive ostave da odstoje u vodi nekoliko dana. Dobijena tečnost je izvanredno prirodno đubrivo koje sadrži brojne hranljive materije.

Osim kao đubrivo, kopriva se može koristiti i kao prirodni insekticid. Prskanje biljaka ovom tečnošću ubija brojne štetočine u zemlji, uključujući bubice i crviće.

Banana kora za hranjenje biljaka

Unutrašnja strana banana kore je izvanredna hrana za biljke. Listove biljaka kao što su fikus ili orhideja možete redovno brisati unutrašnjom stranom banana kore. Ovo daje biljkama potrebne hranljive materije.

Koru banane možete i iseći na sitnije delove i staviti u zemlju u saksiji. Vremenom će se raspasti i postati prirodno đubrivo. Nema potrebe da je vadite iz zemlje - ona će prirodno istrunuti i postati hrana za biljke.

Pepeo od cigareta protiv štetočina

Pepeo od cigareta može biti koristan u borbi protiv letećih štetočina. Rastvorite pepeo u vodi i time prskajte listove biljaka. Ovo će ubiti belu vaš i perut.

Pepeo možete i prosuti direktno u zemlju oko biljke, a zatim lagano zaliti. Ovo deluje preventivno protiv različitih štetočina.

Redovno pranje listova

Listove biljaka treba redovno prati, barem jednom mesečno. Ovo ne samo da uklanja prašinu nego i prevenira pojavu štetočina. Nakon pranja listova banana korom, nema potrebe za dodatnim ispiranjem.

Zalivanje - ključ uspeha

Prekomerno zalivanje je čest problem kod kućnih biljaka. Većina biljka ne voli da stoji u vodi. Zamiju, na primer, treba zalivati samo jednom mesečno, dok u proleće i leto možete pojačati zalivanje na svakih 15 dana.

Kod presađivanja biljaka, obavezno stavite sloj kamenčića na dno saksije kao drenažu. Nikada ne ostavljajte vodu u tanjiriću ispod saksije.

Negovanje specifičnih biljaka

Spatifilum: Voli tamnija mesta, ne direktnu svetlost. Zalivati kada zemlja osuši, prihranjivati organskim đubrivom. Može se prskati flosalom i pivom za bolji rast.

Anturijum: Ako dobro izgleda, ne treba ga odmah presađivati. Može se plastičnu saksiju staviti u dekorativnu posudu.

Muškatle: Za bolje cvetanje, zalivati vodom sa kapom joda (1 kap na 1 litru vode svakih 15 dana). Preko zime ih orezati na 10-15cm i držati u tamnom prostoru.

Krasula (drvo novca): Koristiti zemlju za sukulente, ne zalivati previše. Može se prihranjivati tečnim đubrivom za sukulente.

Prirodna sredstva protiv štetočina

Pored pepela od cigareta, protiv štetočina možete koristiti i:

  • Čaj od koprive za prskanje
  • Soda bikarbona u rastvoru sa vodom
  • Rastvor sapuna za pranje sudova
  • Ulitak od belog luka

Presađivanje biljaka

Kada primetite da korenje počinje da viri kroz rupe saksije ili kada se zemlja počne odvajati od zidova saksije, vreme je za presađivanje. Koristite svežu zemlju i obezbedite dobru drenažu.

Većina biljki ne voli prevelike saksije - presađujte ih u saksiju koja je samo malo veća od prethodne.

Zaključak

Negovanje biljaka prirodnim metodama ne samo da je efikasno već je i bezbedno po okoliš i vaše zdravlje. Kopriva, banana kora, pepeo od cigareta i drugi prirodni preparati mogu zameniti skupa hemijska sredstva, dajući istovremeno odlične rezultate.

Ključ uspeha leži u pravilnom zalivanju, dovoljnoj količini svetlosti (ali ne uvek direktne) i redovnoj nezi. Sa strpljenjem i pravilnom negom, vaše biljke će cvetati i napredovati, čineći vaš dom ili baštu lepšim mestom.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.