Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Sve što treba da znate o kondilomima (HPV virusnim bradavicama) – uzroci, simptomi, dijagnoza i savremeni načini lečenja. Pročitajte iskustva i savete.
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Kondilomi, poznati i kao polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu i polno prenosivu bolest uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest može izazvati veliku nelagodu zbog teškog lečenja i čestih recidiva. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su kondilomi, kako se prenose, koje su mogućnosti lečenja i da li postoji način da se zaštitite od HPV infekcije.
Šta su kondilomi i kako nastaju?
Kondilomi su posledica infekcije humanim papiloma virusom (HPV), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, anusu ili, ređe, na usnama i u ustima. Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki izazivaju bezopasne kožne promene, dok drugi mogu dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema, uključujući rak grlića materice.
Najčešći uzročnici kondiloma su HPV tipovi 6 i 11, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja raka. Važno je napomenuti da ne svi slučajevi HPV infekcije dovode do ozbiljnih posledica, ali je neophodno pravovremeno otkrivanje i lečenje.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se najčešće pojavljuju kao mekane, izdužene ili karfiolaste tvorevine beličaste ili ružičaste boje. Kod žena se obično nalaze na vulvi, u vagini ili na grliću materice, dok se kod muškaraca pojavljuju na penisu, testisima ili anusu. Ponekad mogu izazvati svrab, bol ili krvarenje, ali u mnogim slučajevima ostaju bezbolni i neprimećeni dugo vreme.
Inkubacioni period (vreme od infekcije do pojave simptoma) može trajati od nekoliko nedelja do godinu dana, što otežava praćenje izvora zaraze.
Dijagnoza i važnost drugog mišljenja
Dijagnoza se obično postavlja kliničkim pregledom, ali zbog sličnosti sa drugim stanjima (kao što je polipoza), često je neophodno uzeti uzorak tkiva na histološku analizu. Važno je naglasiti da mnogi pacijenti dobijaju različite dijagnoze od različitih lekara, što ukazuje na potrebu za konsultacijom sa više stručnjaka pre početka terapije.
Načini lečenja kondiloma
Lečenje se bira u zavisnosti od lokalizacije i veličine promena. Najčešće metode uključuju:
- Krioterapiju (tečni azot): Bezbolna metoda koja se ponavlja svakih nekoliko dana do potpunog nestanka bradavica.
- Laser: Koristi se za unutrašnje kondilome u vagini ili rektumu.
- Topikalne kreme i rastvori: 5-fluorouracil, podofilotoxin i trihlorosirćetna kiselina.
- Hirurško uklanjanje: Rezervisano za veće ili uporne promene.
Važno je napomenuti da lečenje uklanja samo vidljive promene, ali ne i sam virus, što objašnjava česte recidive. Zbog toga se tokom terapije preporučuje apstinencija od seksualnih kontakata kako bi se izbeglo širenje infekcije.
Kondilomi tokom trudnoće
Trudnice sa kondilomima zahtevaju posebnu pažnju jer infekcija može brzo da napreduje zbog smanjenog imuniteta. Lečenje se može sprovoditi tokom cele trudnoće, a laserska vaporizacija se obično izvodi neposredno pre porođaja kako bi se smanjio rizik za majku i bebu.
Vakcina protiv HPV-a
U Srbiji je dostupna HPV vakcina (Cervarix i Gardasil) koja štiti od najopasnijih tipova virusa. Preporučuje se devojkama i ženama od 9 do 26 godina, a daje se u tri doze. Iako još uvek nije obavezna, vakcina predstavlja efikasan način prevencije raka grlića materice.
Zaključak
Kondilomi su neprijatno stanje koje može izazvati veliku nelagodu, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje mogu se uspešno kontrolisati. Ključno je konsultovati više stručnjaka pre donošenja odluke o terapiji i voditi računa o preventivnim merama, uključujući vakcinaciju.